R10-E1Y2-V2.5K
DigiKey Part Number
PB119-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R10-E1Y2-V2.5K
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 48V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 48VDC Coil Socketable
Category
Coil Current
19.2 mA
Must Operate Voltage
36 VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 75°C
Mounting Type
Contact Material
Silver (Ag)
Contact Rating (Current)
3 A
Coil Resistance
2.5 kOhms
Switching Voltage
120VAC - Nom