PT570L24
PT570L24
TE Connectivity Relay Products | Digi-Key Daily
PT570L24
DigiKey Part Number
PB1520-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT570L24
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 24VDC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PT570L24 Models
Category
Features
Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
6 A
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage
240VAC - Max
Approval Agency
cURus, VDE
Load - Max Switching
1440VA
Relay Type
Coil Current
30.8 mA
Coil Resistance
777 Ohms