PT370110
DigiKey Part Number
PB1507-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT370110
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 110VDC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PT370110 Models
Category
Features
Mechanical Indicator, Test Button
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
82.5 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
11 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage
400VAC - Max
Approval Agency
cURus, VDE
Load - Max Switching
4000VA
Relay Type
Coil Current
6.8 mA
Coil Resistance
16.133 kOhms