P25P42D12P1-24
DigiKey Part Number
P25P42D12P1-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P25P42D12P1-24
Description
RELAY CONTACTOR 3PST 25A 24V
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (DM) (3 Form X) 25 A 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Switching Voltage
600VAC - Max
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Termination Style
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 55°C
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Obsolete
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Mounting Type
Chassis Mount
Coil Current
180 mA
Coil Voltage
24VDC
Coil Power
8W
Contact Form
3PST-NO (DM) (3 Form X)
Coil Resistance
133Ohms
Contact Rating (Current)
25 A