KUP-5A15-120
DigiKey Part Number
PB1477-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUP-5A15-120
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 120VAC Coil Socketable
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
102 VAC
Operating Temperature
-45°C ~ 55°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
240VAC - Max
Coil Resistance
2.25 kOhms
Coil Current
17.5 mA