KUP-14D15-12
DigiKey Part Number
PB159-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUP-14D15-12
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
9 VDC
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
240VAC - Max
Coil Resistance
120 Ohms
Coil Current
100 mA