KUP-14A35-24
DigiKey Part Number
PB464-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUP-14A35-24
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 24VAC Coil Socketable
Category
Features
Lighted Indicator
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Operating Temperature
-45°C ~ 45°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
240VAC - Max
Coil Resistance
72 Ohms
Coil Current
115 mA