KUL-5D15D-12
DigiKey Part Number
PB3204-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUL-5D15D-12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
25 ms
Mounting Type
Release Time
25 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-45°C ~ 50°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
240VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2400VA
Coil Resistance
90 Ohms
Coil Current
133.3 mA