KUEP-3D35-24
DigiKey Part Number
PB843-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUEP-3D35-24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (DM) (1 Form X) 24VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
150VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1500VA
Coil Resistance
472 Ohms
Coil Current
51 mA