JWD-171-25
DigiKey Part Number
PB691-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JWD-171-25
Description
RELAY REED DPST 500MA 5V
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay DPST-NO (2 Form A) 5VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Features
Diode
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
3.8 VDC
Part Status
Not For New Designs
Must Release Voltage
0.5 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
1.5 ms
Coil Voltage
5VDC
Release Time
0.5 ms
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
500 mA
Contact Material
Ruthenium (Ru)
Switching Voltage
100VDC - Max
Coil Resistance
200 Ohms
Coil Current
25 mA