HSHC50022RJ
DigiKey Part Number
1712-HSHC50022RJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSHC50022RJ
Description
RES CHAS MNT 22 OHMS 5% 500W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 Ohms ±5% 500W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Series
Features
High Voltage
Packaging
Box
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
22 Ohms
Size / Dimension
8.031" L x 2.874" W (204.00mm x 73.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Power (Watts)
500W