CRGH0805F15K
DigiKey Part Number
1712-CRGH0805F15KTR-ND - Tape & Reel (TR)
1712-CRGH0805F15KCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-CRGH0805F15KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRGH0805F15K
Description
RES 15K OHM 1% 1/3W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 kOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
CRGH0805F15K Models
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)