FC2311-0000-1000-L
DigiKey Part Number
MSP6954-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FC2311-0000-1000-L
Description
SEN FORCE 453.59KGF PUSHBUTTON
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Load Cell Force Sensor 453.59kgf (1000lbs)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FC2311-0000-1000-L Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Accuracy
±1%
Manufacturer
TE Connectivity Measurement Specialties
Compensated Temperature
0°C ~ 50°C
Series
Voltage - Supply
2V ~ 10V
Packaging
Bulk
Actuator Type
Pushbutton
Part Status
Active
Actuator Style/Size
Round, 8mm
Operating Force
453.59kgf (1000lbs)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output
100mV