TS-111-GN32
TS-111-GN32
TS-111-GN32
DigiKey Part Number
1734-TS-111-GN32-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS-111-GN32
Description
PUSH BUTTON SWITCHES, SINGLE POL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Standard, Illuminated Chassis Mount
Category
Voltage Rating - DC
32 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button
Series
Actuator Marking
No Marking
Packaging
Box
Color - Actuator/Cap
Green
Part Status
Active
Termination Style
Connector
Mounting Type
Chassis Mount
Ingress Protection
IP69K - Dust Tight, High Temp Water Jets, Waterproof
Type
Standard, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 30.50mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Switch Function
On-Mom
Mechanical Life
100,000 Cycles
Current Rating (Amps)
5A (DC)