DTS20T23-55SN [V001] is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Deutsch Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Image for DTS20T23-55SN [V001] is not available
DTS20T23-55SN [V001]
DigiKey Part Number
DTS20T23-55SN[V001]-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTS20T23-55SN [V001]
Description
RECP ASSY
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
55 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum
Series
Shell Finish
Durmalon™
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Ingress Protection
Environment Resistant
Connector Type
Shielding
Number of Positions
55
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Qualification
MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C