T77S1D10-12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 1 765
Datasheet
New Product
Image for T77S1D10-12 is not available
T77S1D10-12
DigiKey Part Number
1111-T77S1D10-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T77S1D10-12
Description
GENERAL PURPOSE RELAYS SPST-NO 1
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
EDA/CAD Models
T77S1D10-12 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.6 VDC
Mounting Type
Operate Time
10 ms
Coil Voltage
Release Time
4 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
10 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
cURus, VDE
Load - Max Switching
2500VA, 300W
Relay Type
Coil Current
37.5 mA
Coil Resistance
320 Ohms