RTE24024F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
WEE
In Stock: 12 069
Datasheet
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
New Product
Image for RTE24024F is not available
RTE24024F
DigiKey Part Number
1111-RTE24024F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTE24024F
Description
POWER/SIGNAL RELAY 2 FORM C DPDT
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Box
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
8 ms
Coil Voltage
Release Time
6 ms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
8 A
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage
400VAC - Max
Approval Agency
CQC, CSA, cURus, VDE
Load - Max Switching
3200VA
Relay Type
Coil Current
16.7 mA
Coil Resistance
1.44 kOhms