PRDDD3-16F-BB0GW
DigiKey Part Number
450-1988-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRDDD3-16F-BB0GW
Description
SWITCH ROCKER DPDT 16A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch DPDT 16A (AC) 125 V Panel Mount, Snap-In
Category
Actuator Type
Concave (Curved)
Mfr
Color - Actuator/Cap
Black
Series
Actuator Marking
I O II
Packaging
Bulk
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 27.60mm x 25.40mm
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Circuit
Approval Agency
UL
Switch Function
Mechanical Life
100,000 Cycles
Current Rating (Amps)
Electrical Life
6,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V