PB7B2HS3M1CAL00Y500
PB7B2HS3M1CAL00Y500
PB7B2HS3M1CAL00Y500
DigiKey Part Number
450-2786-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PB7B2HS3M1CAL00Y500
Description
SWITCH PUSH SPST-NC 125MA 125V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NC Standard Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
50 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button
Series
Actuator Marking
No Marking
Packaging
Bulk
Color - Actuator/Cap
Red
Part Status
Active
Termination Style
Wire Leads
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Type
Standard
Panel Cutout Dimensions
Circular - 13.60mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Switch Function
On-Mom
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Current Rating (Amps)
125mA (AC), 200mA (DC)
Electrical Life
500,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V