KLNS500B1/8
DigiKey Part Number
KLNS500B1/8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KLNS500B1/8
Description
KNOB KNURLED W/SKRT 0.126" METAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Knurled, Straight Knob 0.126" (3.20mm) Shaft with Line on Top and Side Metal Black
Category
Diameter
0.500" (12.70mm) Top, 0.750" (19.05mm) Bottom
Manufacturer
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Height
0.630" (16.00mm)
Series
Indicator
Line on Top and Side
Packaging
Bulk
Material
Metal
Part Status
Active
Color
Black
Style
Cylindrical with Skirt
Features
6-32 Set Screw (2)
Type
Knurled, Straight
Base Product Number
Shaft Size
0.126" (3.20mm)