AV2511M324Q04
AV2511M324Q04
AV2511M324Q04
DigiKey Part Number
450-2524-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AV2511M324Q04
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Actuator Marking
No Marking
Mfr
Color - Actuator/Cap
Silver
Series
Illumination Type, Color
LED, Red
Packaging
Box
Illumination Voltage (Nominal)
24 VDC
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Features
Moving LED Ring, Power Symbol
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 25.20mm Dia
Switch Function
On-On
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Current Rating (Amps)
3A (AC)
Mechanical Life
500,000 Cycles
Voltage Rating - AC
250 V