DR-25-1/2-0-SP
DigiKey Part Number
A124387-150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR-25-1/2-0-SP
Description
HEATSHRINK 1/2"X150' SPL BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.500" (12.70mm) 2 to 1 Black 150.0' (45.7m)
Category
Inner Diameter - Recovered
0.250" (6.35mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.048" (1.22mm)
Series
Material
Packaging
Spool
Features
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-75°C ~ 150°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
150°C
Length
150.0' (45.7m)
Shelf Life
36 Months
Inner Diameter - Supplied
0.500" (12.70mm)