SPM6530T-4R7M
DigiKey Part Number
445-4120-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-4120-1-ND - Cut Tape (CT)
445-4120-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPM6530T-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 5.6A 39.4 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.6 A 39.4mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPM6530T-4R7M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
6.2A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
39.4mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.280" L x 0.256" W (7.10mm x 6.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)