MLG1608B47NJT000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 6 510
Datasheet
Similar
Würth Elektronik
In Stock: 6 225
Datasheet
Bourns Inc.
47 nH Unshielded Multilayer Inductor 400 mA 600mOhm Max 0603 (1608 Metric)
MLG1608B47NJT000
DigiKey Part Number
445-1500-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLG1608B47NJT000
Description
FIXED IND 47NH 400MA 600 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MLG1608B47NJT000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
600mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
14 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.4GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)