FG28C0G2E122JNT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
1200 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FG28C0G2E122JNT00
DigiKey Part Number
FG28C0G2E122JNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG28C0G2E122JNT00
Description
CAP CER 1200PF 250V C0G RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG28C0G2E122JNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)