FG26X7R2A334KNT00
DigiKey Part Number
445-FG26X7R2A334KNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG26X7R2A334KNT00
Description
CAP CER 0.33UF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
0.33 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FG26X7R2A334KNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)