FA28C0G2A470JNU06
DigiKey Part Number
445-181200-1-ND - Cut Tape (CT)
445-181200-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA28C0G2A470JNU06
Description
CAP CER 47PF 100V C0G RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FA28C0G2A470JNU06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)