CNC5L1X7R1H225K160AE
DigiKey Part Number
445-181652-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-181652-1-ND - Cut Tape (CT)
445-181652-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CNC5L1X7R1H225K160AE
Description
CAP 1206 X7R 50V 2.2UF 10% 1.60M
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CNC5L1X7R1H225K160AE Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)