CGB2A1X5R1E105K033BC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Walsin Technology Corporation
In Stock: 698 772
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 44 707
Datasheet
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
Murata Electronics
KYOCERA AVX
1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
cut-tape-render
CGB2A1X5R1E105K033BC
DigiKey Part Number
445-13185-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-13185-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGB2A1X5R1E105K033BC
Description
CAP CER 1UF 25V X5R 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CGB2A1X5R1E105K033BC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Features
Low Profile
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)