CCT354571-300-24-00
DigiKey Part Number
445-173068-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCT354571-300-24-00
Description
CURR SENSE XFMR 300A CHAS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 A Current Sense Transformer 50/60Hz 103Ohm Chassis Mount
Category
Current Ratio
3000:1
Manufacturer
TDK
DC Resistance (DCR)
103Ohm
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.909" L x 1.555" W (48.50mm x 39.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
2.835" (72.00mm)
Frequency Range
50/60Hz
Termination Style
Wire Leads with Connector
Type
Non-Invasive (Split Core)
Weight
0.053 lb (24.04 g)
Current Rating (Amps)
300 A