C3216X7S2A225K160DB
DigiKey Part Number
445-C3216X7S2A225K160DBTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-C3216X7S2A225K160DBCT-ND - Cut Tape (CT)
445-C3216X7S2A225K160DBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3216X7S2A225K160DB
Description
COMMERCIAL GRADE,1206,X7S,100V,2
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7S 1206 (3216 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)