C1608X8R2A103M080AA
DigiKey Part Number
445-14280-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-14280-1-ND - Cut Tape (CT)
445-14280-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608X8R2A103M080AA
Description
CAP CER 10000PF 100V X8R 0603
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF ±20% 100V Ceramic Capacitor X8R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C1608X8R2A103M080AA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Features
High Temperature
Part Status
Not For New Designs
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)