C1608NP02A271J080AA
DigiKey Part Number
445-14118-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-14118-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608NP02A271J080AA
Description
CAP CER 270PF 100V NP0 0603
Customer Reference
Detailed Description
270 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1608NP02A271J080AA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Features
High Temperature
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)