C1005NP02A271J050BA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 69 872
Datasheet
270 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
C1005NP02A271J050BA
DigiKey Part Number
C1005NP02A271J050BA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1005NP02A271J050BA
Description
CAP CER 270PF 100V NP0 0402
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C1005NP02A271J050BA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Features
High Temperature
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)