B72214S2301K551
DigiKey Part Number
495-6524-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-6524-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214S2301K551
Description
VARISTOR 470V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
470 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
125J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency
400 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V