B66371Q0250K187
DigiKey Part Number
495-B66371Q0250K187-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B66371Q0250K187
Description
FERRITE CORE E 250NH N87
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N87 Ferrite Core E Type 2.776" (70.50mm) Length 1.260" (32.00mm) Width Diameter 1.307" (33.20mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B66371Q0250K187 Models
Category
Initial Permeability (µi)
2200
Manufacturer
TDK
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.22
Series
Effective Length (le) mm
149.0
Packaging
Bulk
Effective Area (Ae) mm²
Part Status
Active
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
Core Type
E
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Supplier Device Package
E 70 x 33 x 32
Finish
Uncoated
Material
N87
Height
1.307" (33.20mm)
Inductance Factor (Al)
250 nH
Length
2.776" (70.50mm)
Tolerance
±10%
Width
1.260" (32.00mm)