B43634A2567M000
DigiKey Part Number
495-B43634A2567M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43634A2567M000
Description
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 160mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.24 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
240 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 85°C