B32924A4155M000
DigiKey Part Number
495-75411-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32924A4155M000
Description
CAP FILM 1.5UF 20% 650VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µF Film Capacitor 350V 650V Polypropylene (PP) Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32924A4155M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.083" (27.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
350V
Voltage Rating - DC
650V
Ratings
X2
Dielectric Material
Features
85C/85% Humidity