B32776G0126J000
DigiKey Part Number
495-4811-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32776G0126J000
Description
CAP FILM 12UF 1.1KVDC RAD 4 LEAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 µF Film Capacitor 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32776G0126J000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.654" L x 0.787" W (42.00mm x 20.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.555" (39.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
1100V (1.1kV)
Applications
DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Features
Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance)
10.2 mOhms