ZWS75BAF-12
DigiKey Part Number
285-ZWS75BAF-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZWS75BAF-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 75W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZWS75BAF-12 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
83%
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
5.90" L x 1.97" W x 1.30" H (150.0mm x 50.0mm x 33.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
6.3 A