TPS4500-92/184
DigiKey Part Number
285-TPS4500-92/184-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS4500-92/184
Description
AC/DC CONVERTER 92/194V 4500W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 2 Output 92V 184V 400 ~ 480 VAC (3 Phase) Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
93%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PMBus™, Remote On/Off, Universal Input
Number of Outputs
2
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
400 ~ 480 VAC (3 Phase)
Size / Dimension
13.20" L x 4.21" W x 3.35" H (335.3mm x 106.9mm x 85.1mm)
Voltage - Output 1
92V
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage - Output 2
184V
Standard Number
Current - Output 1
50 A
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 2
25 A