RGA24250W014A-003
DigiKey Part Number
285-RGA24250W014A-003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGA24250W014A-003
Description
DC DC CONVERTER 3.3-24V 250W
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3.3 ~ 24V 14A 9V - 40V Input
EDA/CAD Models
RGA24250W014A-003 Models
Category
Power (Watts)
336 W
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Efficiency
98%
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.40" L x 1.40" W x 0.51" H (35.6mm x 35.6mm x 13.0mm)
Voltage - Input (Max)
40V
Current - Output (Max)
14A