PXG-M15-48WS05
DigiKey Part Number
285-PXG-M15-48WS05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXG-M15-48WS05
Description
DC DC CONVERTER 5V 15W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 3A 18V - 75V Input
EDA/CAD Models
PXG-M15-48WS05 Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
89.5%
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.60" L x 1.00" W x 0.40" H (40.6mm x 25.4mm x 10.2mm)
Current - Output (Max)
3A