PAH350S48-28/T | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 285-PAH350S48-28/T-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PAH350S48-28/T |
Description | DC DC CONVERTER 28V 350W |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 12.5A 36V - 76V Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power (Watts) 350 W |
Mfr | Voltage - Isolation 1.5 kV |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Bulk | Features Remote On/Off, OCP, OVP |
Part Status Not For New Designs | Operating Temperature -40°C ~ 100°C |
Type Isolated Module | Efficiency 92% |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Input (Min) 36V | Package / Case 9-DIP Module, 1/2 Brick |
Voltage - Input (Max) 76V | Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) |
Voltage - Output 1 | Control Features Enable, Active Low |
Current - Output (Max) 12.5A | Base Product Number |