KMD15-1212
DigiKey Part Number
285-1759-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KMD15-1212
Description
AC/DC CONVERTER 12V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 2 Output 12V 625mA, 625mA 90 ~ 264 VAC, 100 ~ 375 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KMD15-1212 Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
TDK-Lambda
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
80%
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
9-DIP Module, 5 Leads
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.52" L x 1.80" W x 0.93" H (64.0mm x 45.6mm x 23.5mm)
Number of Outputs
2
Approval Agency
CE, EN, IEC, UL
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 100 ~ 375 VDC
Standard Number
60601-1; 60950-1; 62368-1
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
0.5%
Current - Output (Max)
625mA, 625mA
Load Regulation
1%
Power (Watts)
15 W