I6A14A-C01-EVK-S1
DigiKey Part Number
285-I6A14A-C01-EVK-S1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
I6A14A-C01-EVK-S1
Description
EVAL BOARD FOR I6A24014A033V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
i6A24014A033V i6A 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Voltage - Output
3.3V ~ 24V
Current - Output
14A
Series
Voltage - Input
9V ~ 40V
Packaging
Box
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Frequency - Switching
400kHz
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
i6A24014A033V
Power - Output
250W