HWS600P-24 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 46
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 15
Datasheet
Enclosed, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 265 VAC Input
HWS600P-24
DigiKey Part Number
HWS600P-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS600P-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 600W
Detailed Description
EDA/CAD Models
HWS600P-24 Models
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
82%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed, Conformal Coated
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Remote On/Off, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
6.50" L x 3.94" W x 3.23" H (165.1mm x 100.1mm x 82.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
25 A