HWS100A-5/A
DigiKey Part Number
285-2268-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS100A-5/A
Description
AC/DC CONVERTER 5V 100W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
HWS100A-5/A Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
86%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
6.32" L x 1.32" W x 3.27" H (160.5mm x 33.5mm x 83.0mm)
Voltage - Output 1
5V
Current - Output 1
20 A