D1SE240-24-A5
DigiKey Part Number
285-D1SE240-24-A5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D1SE240-24-A5
Description
AC/DC CONVERTER 24V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
Category
Current - Output (Max)
10A
Power (Watts)
240W
Series
Voltage - Isolation
5 kV
Efficiency
94.4%
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.01" L x 1.73" W x 4.92" H (127.3mm x 43.9mm x 125.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
110V
DC Voltage - Input (Max)
250V
Voltage - Output 1
24V