CSS65A-19
DigiKey Part Number
285-2692-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSS65A-19
Description
AC/DC CONVERTER 19V 65W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 19V 90 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
CSS65A-19 Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
89%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Features
Remote Sense, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
19V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
3.43 A